Zöld sarok | 2025. április 15.
Április 11-én, a Föld napja alkalmából különleges eseményt szerveztünk óvodánkban, amelybe örömmel vontuk be a gyerekek mellett a szülőket is. Az idei évben is központi téma a környezetvédelem gyakorlati megélése, ezért úgy döntöttünk, hogy közös ültetéssel tesszük emlékezetessé ezt a napot.
Már napokkal korábban izgatottan készültek a gyerekek: meséltünk nekik a Föld napjáról, a természet fontosságáról, a növények szerepéről, és arról, hogyan tudunk közösen vigyázni bolygónkra. Rajzokat készítettek, dalokat tanultak, és sok-sok kérdést tettek fel a fákról, virágokról és az ültetésről.
A délután során a szülők is csatlakoztak hozzánk, hoztak palántákat, virágmagokat, bokrokat, kis ásókat és locsolókannákat. Az udvar egy pillanat alatt színes kertté változott: kis ágyásokat alakítottunk ki, ahová közösen ültettünk virágokat, fűszernövényeket, sőt, néhány konyhakerti zöldséget is. A gyerekek csillogó szemmel dolgoztak, segítettek földet lapátolni, a magokat elhelyezni, végül gondosan megöntözték az új növényeket.
A közös munka nemcsak a természet iránti felelősségre tanított, hanem erősítette az óvoda és a családok közötti kapcsolatot is. A szülők örömmel meséltek arról, mennyire jó volt együtt dolgozni a gyerekekkel, látni őket, ahogy büszkén mutogatják az elültetett virágokat.
A Föld napi ültetés méltó ünnepe volt a természetnek, és reméljük, hogy a közösen ültetett növények sokáig emlékeztetnek majd minket arra, hogy a Föld védelme közös ügyünk – amelyben már a legkisebbek is aktív szerepet vállalhatnak.
A Föld napi ültetés nem ért véget a virágágyások kialakításával. Minden csoportnak saját kis kertje van, a gyerekek lelkesen vállalták a kertészkedés folytatását, azt, hogy nap mint nap gondozzák a növényeket.
A gyerekek rendszeresen figyelik, hogyan fejlődnek a növények: mérik a növekedést, számolják a leveleket, és megfigyelik, milyen gyorsan bontanak szirmot a virágok. A kertészkedés során nemcsak türelmet és felelősségvállalást tanulnak, hanem természetes módon ismerkednek meg az évszakok váltakozásával, a növények életciklusával és a víz, napfény, valamint a gondoskodás fontosságával.
Sokan közülük már otthon is kedvet kaptak a kertészkedéshez: a szülők visszajelzései szerint több gyerek saját kis cserepes virágot vagy fűszernövényt gondoz a lakásban vagy az udvaron.
A közös ültetésből indult kezdeményezés évek óta jóval túlmutat egy egyszeri eseményen, a kertészkedés része az óvodai mindennapoknak. A gyerekek örömmel járnak ki a kertbe, a veteményes valódi tanulókertté vált, ahol a természet szeretete és tisztelete játékosan épül be a mindennapjaikba.
Ez a közös élmény nemcsak a Földet, de a szíveket is gazdagította.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |